Wieś nie może liczyć na Tuska

Numer 462 - 15.03.2013Gospodarka

UNIA EUROPEJSKA ROLNICY MOGĄ ZYSKAĆ 32 MLD ZŁ
Polscy rolnicy mają szansę otrzymać znacznie wyższe dopłaty niż te, które wynegocjował w Brukseli premier Donald Tusk. Według projektu zmian Wspólnej Polityki Rolnej, jakie przyjął Parlament Europejski, polscy rolnicy otrzymaliby o jedną czwartą więcej, niż wynosi kwota uzyskana przez rząd PO-PSL. Eurodeputowany Janusz Wojciechowski ocenia politykę rządu jako kapitulancką i szkodliwą.
Tadeusz Święchowicz
Według przyjętego przez europarlament projektu zmian polscy rolnicy w budżecie na lata 2014–2020 otrzymaliby 36,3 mld euro, czyli aż o 7,7 mld euro więcej niż kwota, na jaką zgodził się Donald Tusk na lutowym szczycie w Brukseli. Polska powinna otrzymać 22,1 mld euro w dopłatach bezpośrednich i 14,2 mld euro w ramach funduszy rozwoju obszarów wiejskich.
Eurodeputowani PiS u od lat występują o wyrównanie dopłat dla polskich rolników. Udało się im uzyskać poparcie frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W skład tej grupy wchodzą m.in. rządzące partie z Wielkiej Brytanii i Czech. Rok temu polski parlament z inicjatywy PiS u przyjął rezolucję mówiącą o konieczności walki o pełne wyrównanie dopłat bezpośrednich i że dyskryminacja polskich rolników jest niezgodna z przepisami traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Rząd nie wykorzystał tych rezolucji i zawartych w nich argumentów. Jako swój wielki sukces uznał za to wynik lutowego szczytu w Brukseli. Eurodeputowany Janusz Wojciechowski podkreśla: „Ośrodek analityczny Parlamentu Europejskiego w oficjalnym dokumencie stwierdził, że Polska straciła najwięcej, jeśli chodzi o politykę rolną, bo aż 4 mld euro w stosunku do obecnej perspektywy budżetowej. Gdyby warunki przyjęte przez rząd w Brukseli zostały zrealizowane, to od przyszłego roku polscy rolnicy otrzymywaliby o 20 proc. dopłat mniej niż obecnie”zawartość zablokowana

Autor: Tadeusz Święchowicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się