Platforma Oburzonych przeciw rządowi

Numer 463 - 16.03.2013Gospodarka

PROTESTY STRAJK GENERALNY NA ŚLĄSKU
NSZZ „Solidarność” organizuje w sobotę w Gdańsku spotkanie Platformy Oburzonych, skupiającej setkę organizacji związkowych i społecznych, które występują przeciw patologiom obecnego rządu.
Tadeusz Święchowicz
Chcemy porozmawiać o tym, co zrobić, aby inicjatywy obywatelskie, jak np. te o referendum, nie były wyrzucane do kosza – powiedział „Codziennej” Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”. Tymczasem związki zawodowe na Śląsku przygotowują się do strajku generalnego, który odbędzie się 26 marca. Liderzy Platformy Obywatelskiej obawiają się, że protesty związkowe mogą być próbą obalenia ich władzy. Związkowcy zaplanowali na Śląsku w przedświąteczny wtorek czterogodzinny strajk. Ma do niego dojść między godz. 6 a 10 rano. Mają wówczas stanąć zakłady przemysłowe, m.in. kopalnie i huty, a także kolej i komunikacja miejska. Protest ma objąć nawet niektóre szpitale. Formalnie będzie to akcja solidarności z tymi branżami, które nie mają prawa do strajku. Związkowcy skorzystali z tej formy prawnej, ponieważ przepisy nie dają im możliwości strajku przeciwko rządowi. By protest był legalny, przeprowadzili wcześniej referenda w ok. 600 firmach. Ponad 95 proc. ze 147 tys. głosujących poparło strajk. Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz jest przekonany, że większość tych, którzy uczestniczyli w referendach, podejmie czynną akcję strajkową. Potwierdził, że strajk może oznaczać paraliż regionu.
Wicepremier Janusz Piechociński zaapelował do związkowców, by ich protest nie był dotkliwy dla firm i nie prowadził do utraty miejsc pracy. Zadeklarował, że będzie kontynuował dialog ze śląskimi związkowcamizawartość zablokowana

Autor: Tadeusz Święchowicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się