Skok na cypryjskie konta

Numer 464 - 18.03.2013Gospodarka

UNIA EUROPEJSKA ZAGARNIĘTO LUDZIOM MILIARDY EURO
Rząd cypryjski, pod presją Brukseli, zagarnął z prywatnych kont bankowych blisko 6 mld euro. Władze tłumaczą, że podjęły ten krok, aby ocalić kraj przed bankructwem. Mieszkańcy wyspy są oburzeni, a niezależni ekonomiści obawiają się, że to groźny precedens, który może mieć fatalne skutki dla całej Unii.
Tadeusz Święchowicz
Ściągnięcie pieniędzy z prywatnych kont przez władze Cypru było warunkiem udzielenia mu pomocy przez ministrów finansów eurostrefy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W zamian Nikozja ma dostać 10 mld euro pomocy. Tą kwotą będą jednak dokapitalizowane zadłużone banki, więc zwykli obywatele nie dostaną z niej ani centa.
Gdy tylko z Brukseli nadeszła wieść, że obywatele muszą się dołożyć do ratowania państwa, Cypryjczycy ruszyli do banków. Te jednak w sobotę były zamknięte, a w bankomatach szybko skończyły się pieniądze. Ale i tak opróżnianie kont nie miało sensu, bo pieniądze, mające być „wkładem w ratowanie państwa” na kontach zostały już wcześniej zablokowane.
Cypryjczycy są zrozpaczeni. Jeszcze przed kilkoma dniami cypryjski rząd zapewniał obywateli, że do niczego podobnego nie dojdzie. W wiosce Deftera w pobliżu Nikozji oburzony rolnik staranował traktorem ścianę banku, w którego bankomacie nie było już gotówki. Inni zapowiadają, że gdy tylko przedstawiciele władz pojawią się na ich terenie, przywitają ich kamieniami.
Wszystkie depozyty w cypryjskich bankach zostały obciążone opłatą, która w wypadku mniejszych oszczędności wyniosła 6,75 proc., a powyżej 100 tys. euro – 9,9 proc. Szacuje się, że z tytułu tych opłat cypryjski fiskus zyska 5,8 mld euro. W żadnym innym kraju strefy euro nie sięgnięto dotąd po tak drastyczny środek. Rząd Cypru zgodził się ponadto podnieść stawkę podatku od firm z 10 do 12,5 proc. W zamian depozytariusze mają otrzymać akcje banków, ale te zapewne szybko stracą na wartości. Decyzja wejdzie w życie już w poniedziałek, jeśli zatwierdzi ją parlamentzawartość zablokowana

Autor: Tadeusz Święchowicz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama