Niezałatwiony postulat szósty

Numer 528 - 06.06.2013Publicystyka

SOLIDARNOŚCIOWE ROCZNICE RACHUNEK SUMIENIA III RP

Zbliża się dziesiąta rocznica wpisania postulatów sierpniowych do „Pamięci Świata” – na listę UNESCO najbardziej wartościowych dokumentów świata. Takich jak francuska Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, Biblia Gutenberga czy „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika.
Liczyłem, że i Borusewicz, i Wałęsa będą wspomagali dziś Solidarność w tych postulatach, które nie zostały zrealizowane, a które są jeszcze aktualne – powiedział niedawno Piotr Duda, obecny przewodniczący NSZZ „Solidarność”, komentując medialną awanturę między byłym prezydentem a marszałkiem Senatu o przywództwo strajku w Stoczni Gdańskiej. Słowa Dudy nie wzbudziły większego zainteresowania, nie odbiły się echem, szybko utonęły w medialnym szumie. A stwierdził rzecz wstrząsającą!… Od 33 lat część postulatów sierpniowych wciąż pozostaje na papierze.
Punkty z bramy
Nie są bynajmniej tajemnicą – historyczne tablice z bramy Stoczni Gdańskiej w sierpniu ubiegłego roku pokazywano w stołecznej Galerii Kordegarda, vis-à-vis Pałacu Prezydenckiego. Ich treść jest w internecie. Nie budzą też większych emocji, może poza punktem 14: „Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55”. W świetle ostatniej „podwyżki” do 67 lat brzmi on jak czarny humor. Inne mogą razić naiwnością, np. punkt 16: „Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym”. Kilka sprawia wrażenie nieaktualnych, np. punkt 12: „Znieść ceny komercyjne i sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym”. Są też dziś praktycznie niezrozumiałe, jak np. punkt 19: „Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie”. Przecież deweloperzy ścigają się w reklamowaniu apartamentów w ogrodzonych, strzeżonych osiedlach. Jest tylko jedna trudność – chętni muszą mieć pieniądze. Najlepiej dużo! Jeśli nie mają, mogą co najwyżej popatrzeć zza płotu. I nadal czekać pod płotem…
Co zatem w postulatach Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego jest tak cenne i mądre, że świat chce je pamiętać?! Tak jak Deklarację Praw Człowieka i Obywatela, Biblię Gutenberga i dzieło Kopernika. Chyba to, że wszystkie razem stanowiły swoisty program naprawy państwa, likwidacji chorego systemu; konstytucję generalnej zmiany, która miała upodmiotowić społeczeństwo, zagwarantować sprawiedliwość i – równe dla wszystkich – prawo. Były wizją rzeczywistej demokracji i społecznej solidarności. Postulaty sierpniowe posuwały świat do przodu.
Obrazki z pamięci
Rok przed ogłoszeniem postulatów – 2 czerwca 1979 r. – na warszawskim pl. Zwycięstwa Jan Paweł II wyraził gorącą prośbę: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!… Tej ziemi!”. I Duch zstąpił. Dziś jednak 34. rocznica tej papieskiej prośby – wyraźnie wysłuchanej! – została przykryta szumnymi, medialnymi obchodami wyborów 4 czerwca 1989 r. Natrętny szum tego świętowania przypomniał mi kilka rzeczy, które nastąpiły po owych wyborach. Skończyły się kłopoty z alkoholem – piwo i spirytus Royal można było kupić na ulicy od handlujących na łóżkach polowychzawartość zablokowana

Autor: Paweł Tomczyk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama