Obama nie może zamknąć Guantanamo

Numer 528 - 06.06.2013Świat


USA Republikanie usiłują uniemożliwić prezydentowi Barackowi Obamie spełnienie wyborczej obietnicy złożonej w 2008 r. – zamknięcia więzienia w Guantanamo na Kubie. Przygotowywana przez Republikanów ustawa ma na celu pozostawienie więzienia w Guantanamo czynnym, a nawet zmodernizowanie go.
Gabriel Kayzer
Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych, kontrolowana przez Republikanów, większością głosów odrzuciła we wtorek poprawkę do projektu ustawy w sprawie wydatków na budowę obiektów wojskowych na 2014 r., przewidującą przeznaczenie środków na przeniesienie więźniów z Guantanamo do innych amerykańskich więzień. Propozycję przygotowaną przez demokratę Jamesa Morana poparło 169 deputowanych. Przeciwko zagłosowało 254 republikanów. Było to pierwsze głosowanie nad ustawą związaną z Guantanamo po zapowiedzi Obamy miesiąc temu, że jest zdeterminowany dotrzymać swojej obietnicy i zamknąć więzienie. Republikanie są jednak równie zdeterminowani, by do tego nie dopuścić.
Przewodniczący komisji sił zbrojnych Kongresu, republikanin Howard McKeon, przedstawił projekt ustawy przewidującej przeznaczenie 247,7 mld dolzawartość zablokowana

Autor: Gabriel Kayzer


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama