Nowe szaty Putina

Numer 528 - 06.06.2013Świat

ROSJA KREML SZYKUJE WIZERUNKOWĄ ZMIANĘ

Kreml, który wyrzuca z Rosji zagraniczne organizacje wspierające powstawanie społeczeństwa obywatelskiego, a rodzime NGOs wpisuje na listę „zagranicznych agentów”, ma zamiar zmobilizować działalność rosyjskich instytucji za granicą i zmienić strategię działań w celu poprawienia wizerunku kraju.
Wespazjan Wielohorski
W maju Władimir Putin podpisał dekret regulujący działalność Rossatrudniczestwa – utworzonej w 2008 r. agencji, która ma być głównym wykonawcą swoiście rozumianej przez Rosjan koncepcji soft power, czyli zdolności państwa do pozyskiwania sojuszników i zdobywania wpływów dzięki atrakcyjności własnej kultury, polityki i ideologii. Kreml ma zamiar zredukować finansowanie programów pomocy realizowanych przez organizacje międzynarodowe w Rosji, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze – ponad 500 mln dol. – przeznaczyć na rosyjskie projekty w krajach „bliskiej zagranicy”. Z drugiej strony budżet własny Rossatrudniczestwa ma wzrosnąć do 9,5 mld rubli rocznie (ok. 300 mln dol.).
Agencja ma także radykalnie zmienić dotychczasowy styl pracy i upodobnić się do usuniętej z Rosji amerykańskiej agencji USAIDzawartość zablokowana

Autor: Wespazjan Wielohorski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama