Specrządy we Włoszech i Grecji

CENTRUM I PERYFERIE W EUROPIE

Numer 56 - 15.11.2011Świat

Mario Monti ma stworzyć rząd, który uratuje Włochy i strefę euro przed upadkiem. Podobny rząd ma powstać pod kierownictwem Lucasa Papademosa w Grecji.
Nicolas Sarkozy, prezydent Francji, chce tworzyć Europę dwóch prędkości. Mario Monti ma stworzyć rząd, który uratuje Włochy i strefę euro przed upadkiem. Podobny rząd ma powstać pod kierownictwem Lucasa Papademosa w Grecji. Nicolas Sarkozy, prezydent Francji, chce tworzyć Europę dwóch prędkości.

Jak zauważa „The Economist”, technokratyczny rząd Montiego przypomina rządy jedności narodowej tworzone dawniej dla rozwiązania kryzysów w krajach Trzeciego Świata.

Mario Monti stał się słynny, gdy jako komisarz Unii Europejskiej nałożył olbrzymią karę na Microsoft za próby ustanowienia monopolu i zablokował fuzję dwóch firm amerykańskich. Monti jest popierany przez centrolewicę i tolerowany przez centroprawicę, ale najsilniejszą pozycję ma w Brukseli. Jego nominacja oznacza, że Włosi nie mają już alibi w postaci Berlusconiego i muszą się zabrać do roboty. Rząd Montiego ma przeprowadzić coś w rodzaju wewnętrznej dewaluacji, która dostosuje zarobki i poziom życia Włochów do faktu, że w ciągu 15 lat ich wydajność pracy zmniejszyła się w stosunku do Niemców o 40 proczawartość zablokowana

Autor: Krzysztof Zielke


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama