Kto odpowiada za „kebabowe morderstwa”?

NIEMCY: KLĘSKA SŁUŻB SPECJALNYCH

Numer 56 - 15.11.2011Świat

Gang neonazistów z Turyngii przez lata bezkarnie mordował imigrantów. Niektórzy politycy lewicy żądają teraz delegalizacji skrajnie prawicowej partii NPD. Inni oskarżają kontrwywiad o przymykanie oczu na brunatny terror. Kanclerz Niemiec Angela Merkel nazwała sprawę „hańbą dla kraju”.

Wykrycie gangu neonazistów, który w latach 2000–2007 zamordował 10 osób, w tym dziewięciu imigrantów z Turcji i Grecji oraz 22-letnią poli-cjantkę, wywołało w Niemczech głęboki szok. Media dziwią się, że służby specjalne, które od lat infiltrują środowisko skrajnej prawicy, nie wpadły na trop niebezpiecznych ekstremistów. Dopiero tydzień temu 36-letnia Beate Zschaepe oraz jej wspólnicy, 34-letni Uwe Boehnhardt i 38-letni Uwe Mundlos, wpadli w sieć policji. Mężczyźni popełnili samobójstwo w swoim domu w Zwickau, bojąc się schwytania po napadzie na bank. Kobieta sama zgłosiła się na policję. W niedzielę aresztowano kolejnego neonazistę, 37-letniego Holgera G., który miał kontakt z trojgiem bandytów i mógł im pomagać w zabójstwach. Zarówno Zschaepe, jak i Holgerowi G. postawiono już zarzut działania w organizacji terrorystycznej.

Z elementów zebranych przez naczelną prokuraturę w Karlsruhe wyłania się ponury obraz: trójka neonazistów nie tylko przez lata bezkarnie mordowała swoje ofiary, ale również nagrywała zabójstwa kamerą wideo. W zgliszczach spalonego domu policja znalazła broń, a także gotowe do wysłania płyty DVD z 15-minutowym filmem „Narodowosocjalistycznego Podziemia” (NSU), organizacji neonazistowskiej, do której należeli Zschaepe, Boehnhardt i Mundlos. W nagraniu oznajmili, że stanowią „narodową sieć towarzyszy, którym przyświeca zasada: czyny zamiast słów” i zapowiedzieli dalsze zabójstwa. Ale na tym nie koniec. Na tle muzyki z filmu „Różowa Pantera” pokazali zwłoki ofiar z podpisem „oryginalne zdjęcia”zawartość zablokowana

Autor: Aleksandra Rybińska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama