Chiński smok dostał zadyszki

Numer 570 - 25.07.2013Świat

ANALIZA GOSPODARKA PAŃSTWA ŚRODKA WYRAŹNIE ZWALNIA

Produkcja przemysłowa w Chinach w lipcu spadła do najniższego poziomu od 11 miesięcy. Eksport – główny motor chińskiej gospodarki – słabnie. Popyt na towary chińskie maleje, zwłaszcza na kluczowych rynkach, do których należą Stany Zjednoczone i Europa.
Wespazjan Wielohorski
Ekonomiści alarmują – niskie wskaźniki aktywności finansowej oznaczają, że gospodarka Państwa Środka zwalnia i może to być trend trwały. Wzrost PKB drugiej co do wielkości potęgi gospodarczej świata wyniósł w czerwcu 7,5 proc. i zmniejszył się wyraźnie w porównaniu do wskaźników z pierwszego kwartału. Chiński eksport spadł w czerwcu o 3,1 proc. (licząc rok do roku) – jest to największy spadek od chwili wybuchu światowego kryzysu finansowego.
Jednocześnie próby ożywienia popytu wewnętrznego w Chinach nie dały satysfakcjonujących rezultatów. Na razie rynek chiński nie jest w stanie wypełnić luki, jaka powstała w wyniku spadku popytu w USA i UE. Władze chińskie zapowiedziały, że mają zamiar utrzymać wzrost PKB na poziomie 7,5 proc. w tym roku i minimum 7 proc. w latach następnych. Ekonomiści spodziewają się przeznaczenia znacznych środków na rozbudowę sieci kolejowej i tworzenie infrastruktury chroniącej środowisko. Spekuluje się, że rząd w Pekinie może wpompować w gospodarkę kilka bilionów yuanów, tak jak podczas kryzysu w 2008 r., kiedy na ożywienie gospodarki przeznaczono 4 bln yuanów (586 mld dol.).
Nadprodukcja, brak zamówień i rosnące koszty pracy są źródłem problemów wielu chińskich przedsiębiorstw. W związku ze spadkiem zamówień na pomoc rządową liczy m.in. China Rongsheng Heavy Industries Group Holdings Ltd. – kontrolujący największe chińskie stocznie. W tym tygodniu Pekin zabronił budowania biurowców przeznaczonych na potrzeby administracji rządowej, partii komunistycznej i przedsiębiorstw państwowychzawartość zablokowana

Autor: Wespazjan Wielohorski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama