reklama


Tusk nie chce ocalić Mazowsza

Numer 610 - 11.09.2013Gospodarka

BUDŻETY SAMORZĄDÓW NAJGORZEJ Z FINANSAMI JEST W NAJBOGATSZYM WOJEWÓDZTWIE

Premier Donald Tusk zapowiada zmiany w janosikowym, czyli daninie płaconej przez bogate samorządy na rzecz biednych. Jednak szef rządu z góry zaznacza, że „z dnia na dzień z tego rozwiązania zrezygnować nie można”. Oznacza to, że Mazowsze nie może liczyć na jego poparcie, gdyby z powodu krachu budżetowego nie wpłaciło janosikowego.
Tadeusz Święchowicz
Spodziewana w tym tygodniu decyzja władz Mazowsza o wstrzymaniu janosikowego stworzy problem dla innych województw. Władze województwa stołecznego twierdzą, że janosikowe jest główną przyczyną grożącego Mazowszu krachu finansowego. Przy 3 mld zł budżetu województwo musi w tym roku zapłacić 660 mln zł. Wysokość tej daniny jest obliczana na bazie wyników sprzed dwóch lat, co jest szczególnie dotkliwe, gdy pogłębia się kryzys. − Nie może być tak, że przyjmujemy parametry z dalekiej przeszłości i one są podstawą do wyliczeń wysokości janosikowego − zauważył wreszcie premier Donald Tusk.
W pierwszym półroczu do kasy województwa mazowieckiego wpłynęło o 200 mln zł mniej niż rok wcześniej z CIT. Ten płacony przez firmy od dochodów podatek stanowi główne źródło dochodów województwa.
Obecnie Mazowsze jest jedynym płatnikiem netto janosikowego. Co miesiąc oddaje na biedniejsze regiony 55 mln złzawartość zablokowana

Autor: Tadeusz Święchowicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama