W Polsce szaleje bieda

Numer 659 - 08.11.2013Polska

RAPORT GUS O UBÓSTWIE W KRAJU

Ponad 10 milionów Polaków jest zagrożonych ubóstwem – wynika z opublikowanego w październiku raportu Głównego Urzędu Statystycznego. 35 proc. naszych rodaków nie stać na ogrzewanie, 26 proc. nie może sobie pozwolić na lekarza i dentystę, a 23,4 proc. żyje z złych warunkach sanitarnych, m.in. bez bieżącej wody i toalety. – To zatrważające dane – twierdzi opozycja.
Jacek Liziniewicz
Według raportu skala ubóstwa w Polsce się nie zmniejsza. W 2012 r. na granicy minimum egzystencjalnego funkcjonowało 6,8 proc. gospodarstw domowych, to tyle samo co w 2011 r. Znacznie wzrosła jednak liczba rodzin, które żyją poniżej ustawowej granicy ubóstwa, i wynosi ona obecnie 7,2 proc. rodzin. Tę liczbę ustalono jednak według starych kryteriów, których zmiana nastąpiła 1 października 2012 r. Według nowych zasad liczba gospodarstw domowych żyjących poniżej ustawowej granicy ubóstwa wynosi 13,2 proc.
Zatrważające są również szczegółowe statystyki dotyczące warunków życia Polaków. Jak się okazuje, 23,4 proc. gospodarstw domowych nie ma dostępu do toalety, łazienki i bieżącej wody. 8,1 proc. nie ma w gospodarstwie elektryczności albo jest ona w fatalnym stanie technicznym. Jedna czwarta Polaków mieszka w zatłoczonych mieszkaniach, a 35 proc. z naszych rodaków nie ma środków, aby w swoich domach utrzymać odpowiednią temperaturęzawartość zablokowana

Autor: Jacek Liziniewicz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się