Brak leku na EUROFOBIĘ

AGENCJA ZAGRAŻA STAREMU KONTYNENTOWI

Numer 68 - 29.11.2011Gospodarka

Nawet pozytywny główny scenariusz agencji Moody’s, który zakłada, że strefa euro przetrwa i wszyscy jej członkowie zachowają wypłacalność, przewiduje przejściowo bardzo negatywne zmiany ratingów. Negatywny scenariusz Moody’s nie wyklucza opuszczenia strefy euro przez niektóre kraje. Agencja podkreśla, że ten wariant „miałby negatywne konsekwencje dla wszystkich państw strefy euro i UE”.

Moody’s stwierdza, że strefa euro jako całość dysponuje ogromną siłą ekonomiczną i finansową, ale słabość jej instytucji hamuje rozwiązanie kryzysu. Ocenia też, że „napęd polityczny” może się pojawić dopiero po serii szoków, które będą polegały na utracie na dłuższy czas przez wiele krajów dostępu do rynków finansowych.

Wśród krajów najbardziej wiarygodnych w strefie euro Moody’s wylicza Holandię, Austrię, Finlandię i Niemcy. W tym gronie nie zmieściła się Francja, chociaż wciąż cieszy się najwyższym ratingiem. Wiele przesłanek wskazuje na to, że kolejny cios agencje mogą zadać właśnie Paryżowi, który jest najbardziej obciążony śmieciowymi papierami krajów zagrożonych. Od połowy października Moody’s ostrzega Francję, że na początku przyszłego roku może obniżyć jej rating.

W ostatnim czasie kryzys wyraźnie przyśpieszył. Jest gorzej, niż przewidywały czarne scenariusze. Jak podał „The Telegraph”, brytyjskie ambasady w strefie euro już dostały polecenie, aby opracować plany pomocy obywatelom brytyjskim na wypadek wybuchu zamieszek po upadku wspólnej waluty.
Do strefy euro błyskawicznie zbliża się recesjazawartość zablokowana

Autor: Tadeusz Święchowicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama