Państwo bezradne wobec wichury

MILION LUDZI BEZ PRĄDU

Numer 68 - 29.11.2011Temat Dnia

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych milczy, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie musi współpracować z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. BBN o tym, co robi w czasie kryzysu, poinformuje nas za dwa tygodnie. A nad Polską szaleją wichury.

Bilans wichur, które przeszły nad Polską z niedzieli na poniedziałek, jest porażający. Ranni, setki uszkodzonych domów, zniszczone samochody, powalone drzewa. Ponad ćwierć miliona gospodarstw domowych, czyli ok. miliona ludzi, przez długie godziny było pozbawionych prądu.
W czasie gdy wiatr w Polsce zrywał dachy i przewracał drzewa, kilkaset kilometrów na północ od naszego kraju, w Szwecji i Norwegii, szalał huragan Berit. Ogłoszono nawet trzeci, najwyższy stopień zagrożenia. Dwie osoby zginęły, a dwie uznano za zaginione. Jak poinformował nor-weski portal VG NETT, na wybrzeżu fala zmyła trzy osoby z ekipy filmowej, kręcącej tam film fabularny. Dwie z nich wciąż są poszukiwane. Władze zaapelowały do mieszkańców południa kraju, by pozostali w domach. Meteorolodzy prognozują, że w ciągu najbliższych dni bardzo silny wiatr ma się utrzymać także w Polsce.

O to, czy państwo polskie ma jakiś plan koordynacji działań w sytuacji takiego zagrożenia, spytaliśmy rzeczników najważniejszych urzędów administracji państwowej: Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW).

Tylko zbierają informacje

– RCB zajmuje się tym, żeby koordynować przepływ informacji między np. meteorologami a powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego. Zbieramy też informacje z regionów i przekazujemy je dalej – powiedziała „Codziennej” Izabella Laskowska z RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa publikuje codzienny raport, z którego można się dowiedzieć, jakiego typu zagrożenia pojawiały się w ciągu ostatniej doby. Na uwagę zasługuje informacja, że pisząc o ostatnich nawałnicach, podaje ono niższą od danych Polskiej Agencji Prasowej liczbę ludzi pozbawionych prądu – 360 tys. osób, podczas gdy według PAP-u bez prądu było ok. miliona osób.

Także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest ustawowo zobligowane do działania w sytuacjach kryzysowych, takich jak wczorajsze wichury. Zwróciliśmy się więc z pytaniem, jak takie działania wyglądają i z kim MSW współpracuje, jednak rzecznik ministerstwa poinformował nas jedynie o tym, jakie szkody powstały w wyniku wichuryzawartość zablokowana

Autor: Wojciech Mucha


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama