Ofiary wojny ukraińsko ukraińskiej

Numer 719 - 23.01.2014Świat

UKRAINA W KIJOWIE POLAŁA SIĘ KREW

Co najmniej pięć osób zginęło w Kijowie podczas starć demonstrantów z oddziałami specjalnymi milicji Berkut. W odpowiedzi na rozlew krwi USA poinformowały o wprowadzeniu długo oczekiwanych sankcji przeciwko ukraińskim urzędnikom odpowiedzialnym za użycie siły przeciwko obywatelom. W oczekiwaniu na siłowe rozpędzenie antyrządowych protestów opozycja ogłosiła mobilizację Ukraińców.
Wespazjan Wielohorski
Według porannych informacji ukraińskich mediów podczas starć protestujących z siłami bezpieczeństwa zginęło trzech demonstrantów. Dwaj z nich zostali śmiertelnie postrzeleni podczas walk, do których doszło na ul. Hruszewskiego, blisko rządowej dzielnicy Kijowa. Mężczyźni zmarli w wyniku postrzałów w głowę i serce. Protestujący z majdanu są przekonani, że ich kolegów zastrzelili snajperzy. Trzeci demonstrant zmarł w szpitalu w wyniku obrażeń, jakich doznał po upadku z 13-metrowej kolumnady przy stadionie Dynama. Wielu świadków twierdzi, że został pobity i zepchnięty stamtąd przez atakujących funkcjonariuszy Berkutu. Okoliczności śmierci pozostałych i obecna liczba ofiar, która wzrosła do pięciu, są ustalane.
W trakcie starć, które rozpoczęły się 19 stycznia, siły MSW używały granatów hukowych, gazu łzawiącego, armatek wodnych i gumowych kulzawartość zablokowana

Autor: Wespazjan Wielohorski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama