Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Tur wróci do polskich lasów

Dodano: 29/01/2014 - Numer 724 - 29.01.2014
PRZYRODA \ Ostatni tur padł w 1627 r. w swojej ostoi pod Jaktorowem niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Mimo że od wyginięcia znanego z mitologii, aren walk gladiatorów i herbów wielu polskich miast zwierzęcia minęło prawie 400 lat, polscy naukowcy walczą, by przywrócić gatunek polskim lasom. – Powrót tura jest możliwy – przekonuje nas prof. Zdzisław Smorąg z Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego. Od 2006 r. działa Polska Fundacja Odtworzenia Tura zrzeszająca badaczy i naukowców, którzy chcieliby powrotu turów do polskich lasów. Historia tych wysokich, niemal dwumetrowych, ważących blisko tonę i mających nawet 1,5-metrowe rogi ssaków, z wyglądu przypominających współczesne krowy, sięga dwóch milionów lat. W przeszłości żyły one na terenach Indii, Dalekiego i Bliskiego
     

29%
pozostało do przeczytania: 71%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze