Polacy pozwą rząd Niemiec

BĘDĄ ODSZKODOWANIA?

Numer 77 - 09.12.2011Polska

Odszkodowania za zniszczone podczas II wojny światowej kamienice w Poznaniu będą domagali się spadkobiercy właścicieli. Zamierzają oni pozwać rząd Niemiec. I to przed polski sąd. – Jesteśmy zdecydowani. Czekamy tylko na orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w podobnej sprawie – mówi nam mecenas Maciej Obrębski. Chodzi o dwie kamienice w centrum miasta wypalone przez Niemców podczas II wojny światowej. Złamana wówczas została konwencja haska zabraniająca represji wobec ludności cywilnej.

– Kamienice nie zostały zniszczone w wyniku działań wojennych. Celowo doprowadzono je do ruiny – tłumaczy mecenas Maciej Obrębski z kancelarii Celichowski, Szyndler i Partnerzy, który reprezentuje krewnych przedwojennych właścicieli. Nie chce ujawniać ich tożsamości.

O pozwaniu rządu Niemiec jego klienci myśleli od dawna, ale dotychczas sytuacja międzynarodowa nie dawała im szans na wygraną. Tym bardziej że Niemcy, podobnie jak inne kraje, są chronione immunitetem sądowym, niepozwalającym na pozwanie państwa przez obce sądy. Zmieniło się to wraz z orzeczeniami sądów w Grecji i we Włoszechzawartość zablokowana

Autor: Grzegorz Broński


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się