Miliardy na przedłużenie agonii euro

MAMY RATOWAĆ BOGATYCH BANKRUTÓW

Numer 78 - 10.12.2011Temat Dnia

Przywódcy Europy zgodzili się na zebranie 200 mld euro dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Mają one służyć ratowaniu strefy euro. W zebraniu tej kwoty ma uczestniczyć nie tylko 17 krajów strefy, ale także państwa spoza niej. Na Polskę ma przypaść ponad 100 mld zł. Wzmocnienie MFW ma nastąpić w formie pożyczek od krajowych banków centralnych. Taką pomoc ze strony Narodowego Banku Polskiego zaakceptował w trakcie szczytu minister finansów Jacek Rostowski. Według AFP 150 mld euro ma pochodzić od krajów strefy euro, a 50 mld euro od pozostałych krajów Unii. Gotowość przystąpienia do unii fiskalnej zgłosiło na razie sześć krajów spoza strefy euro. Mniej więcej po-łowę potencjału gospodarczego tej grupy ma Polska. Na nasz kraj przypadłoby więc ponad 20 mld euro.

Zrzutka na bankrutów

Na szczycie w Brukseli w ogóle nie mówiono o ratowaniu tonących gospodarek, np. przez emisję euroobligacji czy większy skup śmieciowych papierów dłużników przez Europejski Bank Centralny. Bankructwo niektórych krajów strefy euro jest więc coraz bliższe. A to będzie oznaczało przynajmniej częściowy jej rozpad. Wówczas EBC będzie musiał wziąć na siebie uderzenie rynków finansowych i próbować uchronić przed katastrofą ten kadłub, który pozostanie ze strefy. Bank ma więc do odegrania główną rolę w tym scenariuszu. Gdyby EBC zaangażował się w próbę ratowania bankrutów, sam znalazłby się w śmiertelnym zagrożeniu, a bez silnego banku centralnego funkcjonowanie reszty strefy byłoby praktycznie niemożliwe. Dlatego właśnie Niemcy nie zgodziły się, by EBC pełnił funkcję „pożyczkodawcy ostatniej szansy”. Ich zdaniem powinien on stać na straży stabilności wspólnej waluty i trzymać w ryzach inflację.

Straceńcza misja

Niemcy, a za nimi Francja i inne kraje zdające sobie sprawę z powagi sytuacji, uznały, że misja ratunkowa powinna być powierzona MFWzawartość zablokowana

Autor: Tadeusz Święchowicz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama