Newt Gingrich wywołał furię palestyńskich liderów

USA: „PALESTYŃCZYCY TO WYMYŚLONY NARÓD”

Numer 79 - 12.12.2011Świat

Kandydat do nominacji Republikanów na prezydenta USA Newt Gingrich udowodnił w piątek, że jego polityczni przeciwnicy mieli rację, gdy oskarżali go o niewyparzony język. Podczas wywiadu dla żydowskiego programu amerykańskiej telewizji kablowej „Jewish Channel” określił Palestyńczyków jako „wymyślony naród”, dążący do zniszczenia Izraela.

Pamiętajmy, nie istniało państwo palestyńskie. To była część imperium osmańskiego do wczesnych lat XX w. Myślę, że wymyśliliśmy palestyński naród, a de facto to byli Arabowie stanowiący część arabskiej wspólnoty – oświadczył Gingrich, który jest z wykształcenia historykiem i w przeszłości piastował urząd przewodniczącego Izby Reprezentantów w Kongresie USA. Potem ostro skrytykował politykę obecnej administracji Baracka Obamy wobec Palestyńczyków, którym Waszyngton oficjalnie przyznaje prawo do własnej państwowości. Według kandydata na nominata Republikanów w nadchodzących amerykańskich wyborach prezydenckich nie tylko radykalny Hamas, który rządzi w Strefie Gazy, ale także uznawane za umiarkowane władze Autonomii na Zachodnim Brzegu mają „olbrzymią żądzę zniszczenia Izraela”.

Jego wypowiedzi wywołały furię palestyńskich liderów. – Nawet najbardziej radykalni osadnicy izraelscy nie mówiliby w tak śmiesznie głupim i poniżającym stylu – oświadczył premier Autonomii Palestyńskiej Salam Fajad i zażądał od Gingricha przeprosinzawartość zablokowana

Autor: Aleksandra Rybińska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama