Czy większość Polaków zechce do Niemca?

Numer 79 - 12.12.2011Pełnym głosem

Kim w czasie okupacji hitlerowskiej był volksdeutsch (czytaj: folksdojcz)? To ktoś wpisany na folkslistę: wykaz osób pochodzenia niemieckiego – rzeczywistego albo fikcyjnego. W stosunku do ludności polskiej była to grupa uprzywilejowana. W czasie wojny akces do narodu niemieckiego zgłosiło ponad 2,5 mln polskich obywateli. Po wojnie Republika Federalna Niemiec naciskała na władze
PRL-u, by zgadzały się na tzw. łączenie rodzin. W latach 70. i 80. sporo Polaków odnajdowało najsłabsze nawet ślady niemieckich korzeni, by wyjechać do Niemiec na stałe. Volkswagendeutsch – w stanie wojennym tak mówiliśmy o tych z nich, którzy emigrowali z powodów czysto ekonomicznych, by poprawić sobie standard życia.

Nieopłacalna Polska

Ilu „samochodowych Niemców”, obecnie tytułujących się Europejczykami, jest wśród nas dzisiaj?
Większość Polaków – podobnie jak większość ludzi – z reguły postępuje zgodnie ze swoim interesem. Ale uwaga – według tego, jak swój interes postrzegają. Jednak to, jak postrzegamy własne interesy, zależy nie tylko od nas. Zależy także od tych, którzy dostarczają nam informacji o świecie. To na ich podstawie działamy.

Moja socjologiczna intuicja podpowiada: de facto – tj. niezależnie od deklaracji – ogromna część, a może nawet większość Polaków nie wierzy w swój kraj, w naszą wspólnotę. Nie widzi w silnej polskości, w solidarnym państwie własnego interesu. Dlaczego tak uważam? Około połowa Polaków od lat nie chodzi na wybory. A i wielu z tych, którzy w wyborach uczestniczą, ma poważne wątpliwości co do sensowności tego aktu. „Co to da? To nic nie zmieni! I tak będzie po staremu”. Ludzie nie chcą robić czegoś, co wydaje się im nie mieć większego znaczenia; wielu przypomina to pusty rytuał z czasów PRL-u.

Brak wiary w państwo

Ale ci sami ludzie wcale nie są apatyczni, leniwi i niechętni do współpracy z innymizawartość zablokowana

Autor: Andrzej Zybertowicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się