Światła wyjawią miasta obcych?

POSZUKIWANIA POZAZIEMSKICH CYWILIZACJI

Numer 82 - 15.12.2011Nauka

Dotychczas astronomowie w poszukiwaniu śladów obcych cywilizacji wsłuchiwali się w biegnące z Kosmosu sygnały radiowe. Byli przekonani, że kosmici, jeśli mają rozwiniętą cywilizację, będą mogli się posłużyć tymi falami, by dać o sobie znać. Dwóch astronomów doszło jednak do wniosku, że jeśli rozwinięte obce cywilizacje istnieją, to również mają swoje miasta, które w nocy oświetlają ciemną półkulę ich planety. Naukowcy zaproponowali, by skupić się właśnie na wykryciu tych świateł na innych planetach.

„Poszukiwanie miast obcych jest zamierzeniem na długą metę, ale nie trzeba do tego ekstrakosztownych specjalnych środków. Jeśli jednak ta metoda by się powiodła, diametralnie zmieniłaby nasze spojrzenie na świat oraz na nasze miejsce we wszechświecie” – twierdzą badacze.
Opracowana przez nich metoda opiera się oczywiście na wielu założeniach, które nie muszą się okazać zgodne z rzeczywistością. Po pierwsze, naukowcy przyjmują, że obcy posługują się technologiami oraz myślą techniczną zbliżoną do naszej, ziemskiej. Samo założenie nie jest jednak aż tak oderwane od życia, gdyż z tego, co dotychczas nauce wiadomo, korzystne warunki dla rozwoju życia panują w rejonach bliskich gwieździe, dookoła której krążą dane planety. Jest oczywiste, że utrzymuje się na nich kontrast pomiędzy dniem i nocą, mniej więcej taki, jak na Ziemi. Jeśli więc na planetach tych istniałaby rozwinięta technologicznie cywilizacja, to do oświetlenia swoich miast podczas nocy musiałaby stosować sztuczne światłozawartość zablokowana

Autor: Tadeusz Rozłucki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama