Nasze serca z Ukrainą

POLSKA–UKRAINA \ Koncert w Krakowie

Numer 920 - 20.09.2014Polska


Przyjechali do nas ze zranionymi sercami, niektórzy z nich stracili bliskich w trwającej właśnie wojnie z Sowietami – tak powitano w Krakowie ukraiński zespół Chorea Kozacka, który w ramach koncertu „Nasze serca z Ukrainą” wykonał pieśni śpiewane na majdanie.

Po początkowych kłopotach z organizacją sali koncert ostatecznie odbył się w Kamieniołomie Jana Pawła II
–kultowym miejscu tuż obok kościoła św. Józefa na krakowskim Podgórzu. Spotkanie rozpoczęła pieśń ku czci „Niebiańskiej sotni”, czyli pomordowanych przez rządowe siły protestujących na majdanie, oraz modlitwa z XVII w., która również była wypowiadana w najtrudniejszych chwilach protestu.
– Chcieliśmy podziękować braciom Polakom za Wasze wsparcie, za Wasze modlitwy i wszelkie formy wsparcia dla Ukrainy – mówił Taras Kompaniczenko, lider zespołu Chorea Kozacka. – Między nami zdarzyły się różne rzeczy. Odpowiadamy za to. Ponosimy za to odpowiedzialność. Musimy za to przeprosić, łkać, ale wartości, które mamy, są ważniejsze niż historia, która nie powinna nam przeszkadzać. Stoją za nami wszystkimi wolność i godność – dwa skrzydła, które mogą dać lot całemu światu – dodał artysta.
Oprócz artystów z Ukrainy wystąpili polscy: krakowski pieśniarz Leszek Długosz, bard Andrzej Kołakowski oraz Stanisław Markowski, a Jerzy Zelnik wyrecytował wiersz Zbigniewa Herberta „Przesłanie Pana Cogito”.
Przed koncertem doszło do kilku incydentów. Najpierw jeden ze znanych kapelanów protestował przeciwko organizacji koncertu w kościele św. Jadwigi. Koncert stał pod znakiem zapytania. Na tym jednak nie koniec. „Nieznani sprawcy” wymalowali na ścianie kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej w Krakowie (mieści się tam księgarnia „Gazety Polskiej” i biuro Klubów „GP”) napis „Śmierć katom Wołynia i Donbasu”. Zamalowano także tablice informacyjne naszych mediówzawartość zablokowana

Autor: Wojciech Mucha


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama