fot.Zbyszek Kaczmarek/ Gazeta Polska

Rząd wpuści za granicę szerokie tory

TRANSPORT \ BĘDĄ ZMIANY W PKP LHS?

Numer 933 - 06.10.2014Polska


7 lipca 2014 r. rząd skierował do Sejmu nowelizację ustawy o transporcie kolejowym. Proponowane przepisy mogą powodować perturbacje w PKP LHS, dochodowej spółce kolejowej, która zawiaduje jedynym w Polsce 400-kilometrowym szerokim torem. Ministerstwo tłumaczy zmiany wymogami Unii Europejskiej, ale eksperci i opozycja przestrzegają przed niekorzystnym wpływem na firmę. – Takie zmiany mogą zagrażać stabilności spółki – mówi nam Sławomir Zawiślak, poseł PiS u z Lubelszczyzny.

W całej Europie istnieje kilka różnych rozstawów szyn kolejowych. Jednak na Zachodzie oraz w Polsce zdecydowana większość jest zgodna ze standardem zaproponowanym przez Anglika George’a
Stephensona i wynosi 1435 mm. Takiego rozwiązania nie przyjęto w Związku Sowieckim, który postanowił na całym swoim terytorium zastosować szerszy o 85 mm rozstaw szyn, co było spowodowane głównie kwestiami militarnymi.
Dostęp do szerokich torów miała PRL jako kraj bloku wschodniego, który był łupiony z cennych surowców. Tym oknem na ZSRS był tor biegnący z Zagłębia Dąbrowskiego przez województwa śląskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie, lubelskie do Hrubieszowa, a potem dalej na Ukrainę. Dziś prawie 400-kilometrowym odcinkiem zarządza PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa. Będąc monopolistą, spółka organizuje transport i zarządza infrastrukturą. Robi to na tyle dobrze, że nie ma żadnych kłopotów finansowych, przynosi zysk i jest trzecią spółką pod względem udziału w rynku przewozowym w Polsce. W 2012 r. przyniosła 50 mln zł zysku i zatrudnia 1200 osób.
Taki model funkcjonowania spółki chce jednak zmienić rząd, który forsuje zmiany w ustawach o transporcie kolejowym i publicznym transporcie zbiorowymzawartość zablokowana

Autor: Jacek Liziniewicz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się