Kabaret dla odważnych

Numer 942 - 16.10.2014Kultura


ESTRADA Kolejna premiera „Pętli Ósemki” zatytułowana „A ty płyń moja Łódeczko...” odbędzie się w piątek 17 października o godz. 19 w Łodzi, w sali Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich przy ul. Tuwima 34.
Ostatnio po raz kolejny powróciłem do lektury „Listów starego diabła do młodego” C.S. Lewisa. Teraz, gdy mam podsumować dziewięć historycznych już premier łódzkiego Kabaretu Autorów „Pętla Ósemki”, szczególne wrażenie zrobiło na mnie diabelskie podsumowanie ludzkiego śmiechu. Starszy kusiciel Krętacz pisał do młodszego Piołuna, że śmiech jest dla ich diabelskich planów dość niebezpieczny, chyba że pochodzi z pustej paplaniny. Dawno, dawno temu, w latach osiemdziesiątych śpiewano: „Kabaret, kabaret lecz śmiechu w nim mało, bo słowa w nim gorzkie bez blasku i zalet, bo tak proszę państwa fatalnie się stało, że życie przerosło kabaret”.
Kabaret Autorów „Pętla Ósemki” nie ucieka od rzeczywistości, wręcz przeciwnie – jest w niej całkowicie zanurzony, niemal nie zachowując dystansu, a jest śmieszny, choć widz dokładnie wie, że śmieje się z samego siebie i ze swojego najbliższego otoczenia. Nie ma jednocześnie w źródłach tego śmiechu ani trochę pustej paplaniny. Wszystko – teksty piosenek, skecze, scenografia, stroje – jest przemyślane i od owej paplaniny całkowicie wolne, wszystko osadzone w polskiej tradycji i konserwatywnym systemie wartościzawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama