Młodzież CDU krytykuje Merkel

Numer 942 - 16.10.2014Świat

NIEMCY 50 młodych członków CDU w ogłoszonym w niedzielę na konferencji prasowej memorandum domaga się od kanclerz Angeli Merkel natychmiastowego wprowadzania zdecydowanych reform. Działacze założyli swoją odrębną grupę o nazwie CDU2017.

Grupa młodych polityków wyodrębniła się z partii po wyborach parlamentarnych w 2013 r. Ich celem jest zapewnienie wygranej chadekom w kolejnych wyborach w 2017 r., za cel stawiają sobie też unowocześnienie kraju. Ich zdaniem bowiem Niemcy mogą pozostać w tyle za innymi państwami Zachodu pod względem gospodarczym, jeśli nie przeprowadzą reform. Ich brak, zdaniem CDU2017, może odepchnąć dotychczasowych wyborców CDU w stronę eurosceptyków z populistycznej partii Alternativ für Deutschland (AfD). CDU2017 domaga się więc od Angeli Merkel „Agendy 2020”, czyli przeprowadzenia reform wspierających gospodarkę. Nawiązują tym samym do pakietu reform przeforsowanych za czasów socjaldemokratycznego kanclerza Gerharda Schroedera.
Zdaniem grupy CDU2017 priorytetami w polityce wewnętrznej Niemiec są zmiany w skomplikowanym systemie podatkowym, zlikwidowanie zbyt rozbudowanej biurokracji, a także obniżenie wieku emerytalnego – poniżej obowiązujących 63 lat. Mike Mohring, przedstawiciel CDU z sejmiku samorządowego (Landtagu) Turyngii, proponuje ponadto uproszczone procedury zakładania firm i wspieranie młodych przedsiębiorstw, tzw. startupów. Za skuteczne narzędzia wspomagające rozwój wymienia m.in. likwidację ukrytych podwyżek podatków.
Niemiecka prasa nie odnosi się poważnie do pomysłów CDU2017, określa polityków proponujących zmiany m.in. jako „paru krnąbrnych przyjaciół z partii Merkel” czy „konserwatywnych młokosów”.

Autor: Sabina Trefflerreklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama