Kerry: Wycofajcie się z Ukrainy

ROZMOWY USA–ROSJA \ POROZUMIENIE TYLKO WS. DŻIHADYSTÓW

Numer 942 - 16.10.2014Świat

Podczas trzygodzinnej rozmowy w stolicy Francji Siergiej Ławrow i John Kerry porozumieli się co do współpracy w walce z dżihadystami Państwa Islamskiego (IS) oraz wykorzystaniem broni jądrowej przez Iran. Szef dyplomacji USA doradził też Rosjanom szybkie wycofanie wojsk z Ukrainy i nieingerowanie w jej sprawy wewnętrzne.
Po zakończeniu spotkania Kerry powiedział, że oba kraje postanowiły zacieśnić współpracę w zwalczaniu islamistów na Bliskim Wschodzie oraz w kwestii programów atomowych Korei Północnej i Iranu. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że napięte relacje między USA i Rosją w najbliższym czasie mogą się poprawić.
Amerykańskie i rosyjskie służby wywiadowcze mają w równej mierze zwalczać dżihadystów, którzy rozpętali regularną wojnę w Syrii i Iraku. Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, powiedział, że rozbieżności pomiędzy krajami nie przeszkadzają w kontynuowaniu dialogu. Podczas spotkania we Francji poruszono także kwestię irańskich negocjacji w sprawie programu atomowego. Według Johna Kerry’ego, wciąż realne jest zaplanowane na 24 listopada porozumienie między stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ, Niemcami i Iranem, zdejmujące z Teheranu wszelkie ograniczenia i sankcje. – Mimo nadchodzącego terminu porozumienia wiele kwestii nie zostało jeszcze rozwiązanych – dodał amerykański dyplomatazawartość zablokowana

Autor: Konrad Wysocki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama