fot.abcpekin.pl

Partnerstwo przeciwko wolności

ROSJA–CHINY \ STRATEGICZNY ALIANS MOSKWY I PEKINU

Numer 942 - 16.10.2014Świat

Rosja, coraz bardziej odizolowana i borykająca się z następstwami zachodnich sankcji, nałożonymi w związku z kryzysem ukraińskim, szuka wsparcia ekonomicznego i politycznego w Państwie Środka.
Podczas wizyty chińskiego premiera Li Keqianga w Moskwie podpisano porozumienie o dostawach do Chin rosyjskiego gazu przez tzw. trasę wschodnią, gazociąg Siła Syberii. W ten sposób wszedł w życie kontrakt zawarty przez Moskwę i Pekin w maju br. Jest to 30-letnia umowa wartości 400 mld dol., przewidująca dostarczanie Chinom 38 mld m sześc. gazu rocznie.
Podczas wizyty chińskiej delegacji w Moskwie oba kraje zawarły także 38 innych porozumień międzyrządowych, międzyresortowych i korporacyjnych, m.in. umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, telefonii komórkowej i budowy kolei.
We wtorek chiński premier spotkał się z prezydentem Putinem.
– Jesteśmy naturalnymi partnerami i sojusznikami. Postawiliśmy sobie duże, ale absolutnie realistyczne cele, których realizacja bez wątpienia będzie dobrze służyć naszym narodom – powiedział Putin podczas rozmów z Li na Kremlu.
Prasa zachodnia dużo pisze o korzyściach ekonomicznych, jakie ma przynieść Rosji wizyta chińskiej delegacji w Moskwiezawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama