Zamach na autonomię Kościoła

Numer 942 - 16.10.2014Polska


PRAWO Państwo odbiera Kościołom prawo decydowania o tym, kto jest ich członkiem, a kto już nie. Główny inspektor ochrony danych osobowych zmienił sposób stosowania przepisów o przetwarzaniu danych osobowych odnośnie do tej kwestii. W ocenie Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” decyzje GIODO naruszają autonomię Kościołów.

Na początku br. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zmienił sposób rozpatrywania skarg osób, które chcą wystąpić z Kościoła katolickiego. Zupełnie zignorował przy tym kościelne zasady określające procedurę apostazji. To z kolei w sposób jednoznaczny narusza art. 53 ust. 1 konstytucji (dotyczący wolności wyznania) oraz wynikającą z konkordatu (art. 1 i 5) i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka autonomię Kościoła w samodzielnym decydowaniu o sposobach utraty członkostwa – oceniają eksperci z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”.
Procedura wystąpienia z Kościoła katolickiego jest ściśle określona prawem kanonicznym. Osoba, która chce odejść ze wspólnoty, musi w obecności dwóch świadków złożyć proboszczowi swojej parafii własnoręcznie napisane oświadczeniezawartość zablokowana

Autor: Dorota Łomicka


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama