Sybiracka rocznica

LOKALNE INICJATYWY \ LESZNO

Numer 959 - 06.11.2014Kresy

Dwadzieścia pięć lat temu w Lesznie powstał Związek Sybiraków. Przez ten czas zaszły w nim pewne zmiany. Jedno jednak się nie zmieniło. Oddział działa bardzo aktywnie, o czym świadczy jego społeczna praca w mieście oraz działania głośne w całej Polsce.
Koło Związku Sybiraków w Lesznie zawiązało się 18 listopada 1989 r. z 15 osób. Strukturalnie i organizacyjnie Koło było podporządkowane Związkowi Sybiraków – Zarządowi Oddziału Wojewódzkiego w Lesznie z siedzibą w Górze.
Uregulować sprawy administracyjne
W związku z nowym podziałem administracyjnym kraju 18 grudnia 1998 r. zarząd Koła podjął decyzję o zmianie przynależności – miał podlegać pod oddział wojewódzki związku w Poznaniu. Tu należy wyjaśnić, że Góra to miasteczko oddalone od Leszna o 20 km. Według poprzedniego podziału administracyjnego znajdowało się ono w województwie leszczyńskim, po reformie administracyjnej włączono je do Dolnego Śląska, a więc innego województwa, Leszno bowiem jest miastem wielkopolskim.
Koło Związku Sybiraków w Lesznie 2 sierpnia 1999 r. wystąpiło z wnioskiem do Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie o utworzenie samodzielnego oddziału z siedzibą w Lesznie, podporządkowanego Radzie Wojewódzkiej Związku Sybiraków w Poznaniu.
Tak się stało, decyzją Zarządu Głównego z 19 października 1999 r. Oddział Wojewódzki Związku Sybiraków w Lesznie z siedzibą w Górze został podzielony na Oddział w Lesznie, wchodzący w skład Wielkopolskiej Rady Wojewódzkiej, i Oddział Góra, wchodzący w skład Dolnośląskiej Rady Wojewódzkiej.
Oddział leszczyński liczył wtedy 112 członków, którzy mieszkali w powiatach: leszczyńskim, kościańskim i gostyńskim. Pierwszym prezesem oddziału był Henryk Pęcak. W kolejnych latach oddziałem kierowali: Władysław Trubacz (od 2002 r.), Andrzej Garwoliński (od 2008 r.), Jan Więckowski (od 2010 r.) i od 2012 r. Janina Tonicka.
Upamiętnić ich losy
Kresowiacy w Lesznie, zrzeszeni w Związku Sybiraków, są bardzo aktywni. Doskonały tego przykład dali w roku 2003. Staraniem Oddziału nowo wybudowane rondo nazwano imieniem Sybiraków. I nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że było to pierwsze rondo, jakie w ogóle w mieście powstało. Oficjalnie do ruchu oddano je 17 stycznia 2003 r.
O kolejnym pomyśle leszczyńskich sybiraków usłyszała cała Polska, pisaliśmy o nim m.in. na łamach „Gazety Polskiej Codziennie”.
Staraniem Koła i dzięki życzliwości księdza proboszcza Grzegorza Robaczyka z parafii św. Kazimierza 22 września 2006 r. na ścianie tego kościoła uroczyście wmurowano i poświęcono tablicę upamiętniającą losy sybiraków. Pod tablicą powstało przy kościelnym murze symboliczne miejsce upamiętniające zmarłych członków stowarzyszenia. Tam rodziny umieszczają metalowe tabliczki z nazwiskami nieżyjących sybiraków.
Kilka lat później, 23 kwietnia 2013 r., również przy tym kościele w obecności abpzawartość zablokowana

Autor: Damian Szymczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama