Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Kobane znów jest wolne

Dodano: 02/02/2015 - Numer 1029 - 02.02.2015
SYRIA \ Wyparcie dżihadystów z miasta Kobane, o które przez ostatnie miesiące toczyły się zacięte walki, stało się symbolem oporu Kurdów wobec Państwa Islamskiego (IS). Planują oni teraz przejść do ofensywy. Oblężenie Kobane w Syrii, przy granicy z Turcją, trwało ponad cztery miesiące. Istniało duże niebezpieczeństwo, że to półmilionowe miasto zostanie w całości zajęte przez islamistów, którzy dokonają następnie rzezi wśród ludności cywilnej. Tureckie władze, mimo że Kobane znajduje się blisko granicy, nie wsparły broniących się Kurdów. Ociągały się też z przepuszczeniem przez granicę przedstawicieli swojej mniejszości kurdyjskiej, którzy chcieli wesprzeć rodaków z Syrii. Jednak postawa obrońców i pomoc międzynarodowej koalicji pod przewodnictwem USA, która dokonała ponad 700 ataków na 
     

34%
pozostało do przeczytania: 66%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze