Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Najsłabszy w UE

Dodano: 30/12/2011 - Numer 95 - 31.12.2011
Nasza waluta jest obecnie najsłabszym pieniądzem w Unii Europejskiej. W roku 2011 złoty stracił 14 proc. wobec dolara i ponad 11 proc. wobec euro. Narodowy Bank Polski ustalił wczoraj kurs złotego do dolara na 3,42, a kurs złotego do euro na 4,42. Oznacza to, że po takim kursie będzie przeliczane nasze zadłużenie zagraniczne za 2011 r. Słaby złoty martwił ministra finansów. Przy drożejących euro i dolarze, w których nominowana jest część naszego długu, istniało ryzyko, że przekroczy on 55 proc. wartości PKB. Wtedy rząd musiałby radykalnie ciąć wydatki w budżecie na 2012 r. Od wielu tygodni NBP oraz Bank Gospodarstwa Krajowego broniły złotego, sprzedając euro i dolary. Mimo to w ostatni czwartek miał miejsce najgwałtowniejszy od kilku miesięcy spadek wartości naszej waluty, ale po
     

73%
pozostało do przeczytania: 27%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze