Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Ropa po 10 dolarów za baryłkę?

Dodano: 20/02/2015 - Numer 1045 - 20.02.2015
PALIWA \ Cena ropy naftowej może spaść nawet do 10–20 dol. za baryłkę – przekonuje ekonomista A. Gary Shilling na łamach „Bloomberga”. Obecnie kosztuje ok. 50 dol. Ekspert argumentuje, że do tego może się przyczynić słabnący popyt na ten surowiec przy jednoczesnym zachowaniu wydobycia na dotychczasowym poziomie, a nawet jego zwiększeniu. Stany Zjednoczone w okresie od listopada 2013 r. do listopada 2014 r. zwiększyły wydobycie o 15 proc. I choć ropa jest tańsza o połowę w porównaniu z zeszłym latem, kraje OPEC utrzymują produkcję surowca na tym samym poziomie. Shilling przekonuje, że nie zmniejszą wydobycia, nawet gdy ropa stanieje do 10–20 dol. za baryłkę. USA i kraje OPEC prowadzą grę i chcą wyrwać na tym rynku jak najwięcej dla siebie, mimo że średni koszt wydobycia i przesyłu ropy w 
     

27%
pozostało do przeczytania: 73%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze