Rosną podatki, opłaty, ceny biletów

MIASTA WYCISKAJĄ, ILE MOGĄ

Numer 97 - 03.01.2012Gospodarka

Miasta podnoszą podatki od nieruchomości, środków transportu oraz inne opłaty i ceny. Wzrost kosztów tłumaczą inflacją, ale wiele z nich jest znacznie od niej wyższych. Szczególnie mocno odczują to przedsiębiorcy. Podatek od nieruchomości wzrósł średnio o ponad 4 proc., czyli tyle, na ile pozwoliło obwieszczenie ministra finansów.

W Warszawie z tytułu podatków i opłat lokalnych ma wpłynąć w tym roku 982 mln zł. Największą część, bo blisko 950 mln zł, ma przynieść podatek od nieruchomości. Za 1 mkw. mieszkania warszawiacy zapłacą o 3 gr więcej, a za 1 mkw. gruntu o 2 gr więcej. Podatek od powierzchni budynków przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej wzrósł o 89 gr i wynosi 21,94 zł za mkw.

Kilkunastoprocentowe podwyżki podatków od nieruchomości i środków transportu wprowadził Wrocław. Wysokość stawki podatku od budynków zajętych na prowadzenie działalności leczniczej wzrośnie z 2,89 zł do 4,45 zł za 1 mkw. Od marca gospodarstwa domowe zapłacą za 1 m sześc. wody więcej o 30 gr, a za ścieki więcej o 50 gr. Od marca wrocławianie będą też musieli płacić nowy podatek za odprowadzanie ścieków z deszczu i roztopionego śniegu.

Poznań w tym roku chce zyskać z podatków i opłat ponad 530 mln zł, czyli o 40 mln zł więcej niż rok temuzawartość zablokowana

Autor: Tadeusz Święchowicz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama