Szargają naszą flagę

Co jeszcze sprofanuje PZPN?

Numer 1 - 09.09.2011Sport

Skandal na otwarciu PGE Areny w Gdańsku! Przed meczem Polska-Niemcy ochrona kazała pokroić biało-czerwony transparent. – Polskie barwy narodowe wetknięte w psie fekalia są poprawne politycznie, natomiast w rękach kibiców piłkarskich są niepoprawne – oburza się Ludwik Dorn, były minister MSWiA.

PZPN zapowiadał, że spotkanie z Niemcami będzie piłkarskim świętem. Tak też potraktowali to kibice. Już od rana ulicami Gdańska paradowały tłumy rozśpiewanych fanów reprezentacji. Pomimo fatalnej gry drużyny narodowej, drogich biletów i konieczności wyrobienia specjalnych kart ludzie szczelnie wypełnili stadion w Gdańsku.

Kibice z Wodzisławia Śląskiego pojawili się na meczu z wielką biało-czerwoną flagą, którą tuż po kontroli biletów ochrona nakazała… pokroić, tłumacząc, że według najnowszych rozporządzeń dopuszczalny rozmiar to 1,5x2 m. Co ciekawe, jeszcze na piątkowym meczu z Meksykiem, rozgrywanym na stadionie Legii, można było wnosić flagi o długości nawet 5 m. Rzecznik prasowy MSWiA Małgorzata Woźniak, zapytana o zasady – według których decydowano, że daną flagę trzeba rozciąć i o to, czy prawdą jest, iż zostało wydane rozporządzenie o szukaniu na transparentach i flagach haseł skierowanych przeciwko rządowi, politykom PO czy działaczom PZPN
– odpowiada, że ani Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ani służby mu podległe nie wydawały nakazu rozcinania biało-czerwonych flag i żadnego rozporządzenia o szukaniu na transparentach i flagach haseł antyrządowych.

Profanacja flagi

Zgodnie z art. 137 § 1 kodeksu karnego, „Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa (…) flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. Zdaniem konstytucjonalistów nie można jednak mówić o profanacji, jeśli nie było takiej intencji, a przyczynę stanowiły względy bezpieczeństwa.

Z tą opinią nie zgadza się prof. Zdzisław Krasnodębski. – Moim zdaniem cięcie flagi jest jej znieważeniem. Rozumiem argumentację konstytucjonalistówzawartość zablokowana

Autor: Samuel Pereira, Magdalena Michalska, Krzysztof Oliwa


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama