Powalczą o medale i udział w igrzyskach w Londynie

PRZYGOTOWANIA DO MISTRZOSTW EUROPY BEZ KONTUZJOWANYCH SZMALA I LIJEWSKIEGO

Numer 98 - 04.01.2012Sport

Już za jedenaście dni cała Polska znowu zasiądzie przed telewizorami, żeby dopingować reprezentację Polski szczypiornistów. W Serbii 15 stycznia rozpoczynają się mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych. Kadra Bogdana Wenty rozpoczęła zgrupowanie w Jachrance nad Zalewem Zegrzyńskim. Tylko mistrzostwo Europy da nam awans na igrzyska. Biało-czerwoni od poniedziałku trenują w hali Arena Legionowo. Rywalami Polaków na mistrzostwach będą gospodarze Serbowie, Słowacy oraz Duńczycy. Dla naszej drużyny impreza jest podwójnie ważna, bo nasi zawodnicy walczą jeszcze o udział w igrzyskach w Londynie.

Straty polskiej reprezentacji

O kwalifikację będzie ciężko. Nie ma co ukrywać, że brak Szmala, uznawanego za najlepszego bramkarza na świecie, jest dla naszego zespołu bardzo dużą stratą. Niewiele mniej dla naszej drużyny znaczy także Lijewski – główny rozgrywający reprezentacji.

Zawodnik HSV Hamburg przeszedł przed świętami badania w poznańskiej klinice Dynasplint. Lekarz reprezentacji Maciej Nowak zadecydował jednak, że Lijewski ze złamanymi żebrami nie pojedzie do Serbii. Polak pechowej kontuzji doznał w ostatnim w starym roku meczu Bundesligi z S.C. Magdeburg, rozgrywanym 21 grudnia. Niestety jedna z gwiazd naszej kadry wyzdrowieje dopiero po zakończeniu mistrzostw.

Szmal do ostatniej chwili liczył, że uda się mu dojść do zdrowia przed imprezą w Serbii. Przed świętami przeszedł operację stawu kolanowego w ośrodku medycznym „Galen” w Bieruniu. Niestety rehabilitacja bramkarza Vive Kielce potrwa jeszcze około miesiąca.

Trener Wenta podkreśla jednak, że najważniejsze, aby wszyscy najlepsi zawodnicy wrócili do zdrowia w kwietniu, bo wtedy najprawdopodobniej nasz zespół czeka walka w kwalifikacjach olimpijskich.

Rozgrzewka przed mistrzostwami

Ostatnim przetarciem przed mistrzostwami będzie dla zawodników Wenty turniej Totalkredit Cup w duńskim Aarhus od 6 do 8 stycznia. Wezmą w nim udział Duńczycy, Islandczycy i Słoweńcy.
– Turniej w Danii był zaplanowany dużo wcześniej. Już rok temu wiedzieliśmy, że będziemy o tej porze, w tym miejscu, nie wiedząc jeszcze, że w mistrzostwach także trafimy na Danię. W piłce ręcznej każdy mecz jest inny, na mistrzostwach już nie będzie kalkulacji, będzie gra o wszystko – powiedział Wenta. Zdaniem trenera biało-czerwonych brak Szmala nie będzie największym problemem naszej drużyny. – Mamy doświadczonych bramkarzy, którzy powinni dać sobie radę. Pod znakiem zapytania stoi jeszcze występ Bartka Tomczaka. On swoje granie skończył 5 grudnia w Berlinie, gdzie nabawił się kontuzji. Zaczął co prawda treningi, ale na razie bez piłkizawartość zablokowana

Autor: Artur Szczepanik


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama