Pacjent cierpi, bo NFZ nie płaci

ZDROWIE \ CHORZY NA SCHIZOFRENIĘ BEZ NOWOCZESNYCH LEKÓW

Numer 1089 - 14.04.2015ŚwiatChorzy na schizofrenię nie korzystają z nowoczesnych leków, choć część z nich jest refundowana, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za ich podawanie. Specyfiki nazywane neuroleptykami wymagają podawania ambulatoryjnego.

Schizofrenia to choroba, która objawia się m.in. tym, że cierpiący na nią człowiek widzi osoby, których nie ma, słyszy głosy, mimo że nikt nic nie mówi, choć choroba może się objawiać w sposób bardziej łagodny. Chory traci zainteresowanie nauką, pracą, nie jest nawet w stanie podjąć czynności, które do tej pory sprawiały mu przyjemność. Unika nawiązywania bliskich relacji z innymi. Wyniszcza ona nie tylko chorego, ale jest też przyczyną wielu cierpień rodziny.
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, schizofrenia nie jest chorobą rzadką. Według szacunków cierpi na nią ok. 400 tys. Polaków, czyli niewiele mniej niż wynosi liczba mieszkańców Gdańska. Atakuje ona ludzi młodych – średnia wieku to 27 lat. W większości wypadków po kilkukrotnych nawrotach pacjent nie jest w stanie wrócić do normalnego życia, do pracy zawodowej. Mimo młodego wieku idzie na rentę. ZUS wydaje na świadczenia rentowe przyznawane z powodu schizofrenii ok. 1 mld zł roczniezawartość zablokowana

Autor: Leon Berger


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama