Zacięty wyścig

USA: REPUBLIKAŃSKIE PRAWYBORY W STANIE IOWA

Numer 98 - 04.01.2012Świat

W dalszej walce o możliwość kandydowania w tegorocznych wyborach prezydenckich największe szanse mają Mitt Romney, Ron Paul i Rick Santorum. Cieszący się długo opinią lidera wśród republikańskich kandydatów Newt Gingrich traci w sondażach. Ostatni sondaż przedwyborczy w Iowa wygrał Mitt Romney, który zdobył 22,8 proc. głosów, wyprzedzając Rona Paula z 21,5 proc. Trzeci był Rick Santorum – 16,3 proc., który jeszcze niedawno nie liczył się w wyścigu. Prawybory odbyły się w nocy z wtorku na środę. 41 proc. uczestników zebrań do końca nie wiedziało, na kogo głosować. Wyniki z Iowa nie pokrywają się zwykle z wynikami prawyborów w całych Stanach, ale decydują o eliminacji najsłabszych kandydatów.

Głosowanie w Iowa potwierdziło, że Mitt Romney nie zdobywa wielkiego poparcia wśród chrześcijańskich prawicowych wyborców i nie może przekroczyć progu 25 proc. głosów, które uzyskał tu cztery lata temu.

Kampania negatywna Romneya przeciwko Newtowi Gingrichowi zmniejszyła szanse byłego przewodniczącego Kongresu USA, który spadł na czwarte miejscezawartość zablokowana

Autor: Krzysztof Zielke


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama