Wykształciuchy stworzyły Legiony!

NAJNOWSZE ODKRYCIE!

Numer 98 - 04.01.2012Kultura

Wydana właśnie przez Demart „Legenda Legionów”, kompendium wiedzy o Legionach 1914–1918, rzuca nowe światło na odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Książka w sposób uporządkowany i atrakcyjny pokazuje fenomen legionowy. Korzystając z wyjątkowo sprzyjającego układu spraw międzynarodowych, polska elita bierze odpowiedzialność za zdruzgotaną ojczyznę. Towarzyszymy jej przedstawicielom w walkach I wojny światowej, czytamy o zamachu majowym, o rządach sanacji. Obserwujemy monopolizację władzy przez piłsudczyków: ze statystyk wynika, że większość legionistów pracowała na państwowych posadach! A potem napływ karierowiczów do sanacji.
Okres heroiczny zrywu legionowego możemy obserwować poprzez skrupulatnie sfotografowane fakty z życia codziennego legionistów. Dowiemy się, jak aktywne było ich życie religijne dzięki katolickiemu ordynariatowi, a także prześledzimy, jak wyglądały obchody świąt, jaką czytali prasę, jaka była satyra legionowa. Poznamy ich rozrywki, sporty, jakie uprawiali, i kłopoty z aprowizacją oraz ich życie kulturalne, towarzyskie i uczuciowe – nawet w bardzo intymnym zakresie.

Niezwykle interesujące są informacje o składzie osobowym formacji: wbrew rozkazowi dowódcy w szeregach Legionów służyły też kobiety! Ale od buduarów ciekawsze jest coś innego. Legioniści byli głównie przedstawicielami inteligencji. Absolwentami najlepszych szkół wyższych. Wśród legionistów było wielu pisarzy, dziennikarzy, historyków, wykładowców akademickich i artystów plastyków. Panował wśród nich młodopolski neoromantyzm przesiąknięty mesjanizmemzawartość zablokowana

Autor: Jan Bodakowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama