POLITYKA DYMISJA PO PUBLIKACJI „GAZETY POLSKIEJ” Grabarczyk wyleciał z rządu

Numer 1104 - 02.05.2015Temat Dnia


Cezary Grabarczyk nie jest już ministrem sprawiedliwości. To wynik skandalu, który jako pierwszy opisał tygodnik „Gazeta Polska”, a który dotyczył nieprawidłowości przy wydawaniu pozwolenia na broń. Nowym ministrem został nikomu nieznany prawnik i maratończyk Borys Budka, który przez premier Ewę Kopacz został przedstawiony jako… Borysław.

„Mój najbliższy współpracownik od trzech lat. Wielki przyjaciel, ale też człowiek, o którym mogłabym powiedzieć, że kocha ludzi. Jest przyzwoity i ponad wszystko stawia prawo. Dobry prawnik, świetny wicemarszałek Sejmu. To nikt inny jak Czarek Grabarczyk” – tak mówiła we wrześniu ubiegłego roku Ewa Kopacz, przedstawiając nowego ministra sprawiedliwości. Szybko okazało się jednak, jak Grabarczyk podchodzi do prawa. Minister sprawiedliwości stał się głównym bohaterem afery w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi, która miała załatwiać ważnym politykom lewe pozwolenia na broń. Skorzystać miał również Cezary Grabarczyk. Jednym z dowodów przeciwko byłemu już ministrowi jest to, że w momencie gdy miał on mieć egzamin praktyczny ze strzelectwa, jego telefon logował się w zupełnie innym miejscu. Grabarczyk jednak własnoręcznie podpisał się pod dokumentem potwierdzającym zdanie egzaminu.
Jeszcze we wtorek wszystko wskazywało na to, że afera rozejdzie się po kościach, a premier Kopacz zapowiadała, że z decyzją wstrzyma się do momentu, aż prokuratura postawi konkretne zarzuty. Na jaw zaczęły jednak wychodzić nowe fakty. Najbardziej bulwersująca była zagadkowa sprawa odsunięcia od śledztwa prokuratora Krzysztofa Drygasa, który dążył do postawienia zarzutów Grabarczykowi. Stało się to niedługo potem, jak został on ministrem sprawiedliwości. Zdaniem Piotra Lisiewicza, autora pierwszego artykułu o całej sprawie, mamy do czynienia z wojną rządu z prokuraturązawartość zablokowana

Autor: Jacek Liziniewicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się