Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Coraz mniej dużych miast

Dodano: 29/09/2015 - Numer 1230 - 29.09.2015
Fot. Malgorzata Armo / Gazeta Polska
Fot. Malgorzata Armo / Gazeta Polska
Zmniejszanie się liczby ludności, czyli depopulacja, to proces, który dotyka nie tylko prowincję, ale i większość dużych polskich miast. Nic nie wskazuje na to, by proces ten miał się odwrócić. W zależności od kraju czy regionu oraz rodzaju dokonywanego zestawienia kryterium określenia miasta mianem dużego może być zmienne. W Polsce za duże miasto przyjmuje się najczęściej takie, które liczy co najmniej 100 tys. mieszkańców. W naszym kraju maleje nie tylko liczba ludności dużych miast, ale także ich liczba. Obecnie, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, jest 39 takich miast. Najwięcej, 43, było ich w 1990 r. Miasta też się starzeją Starzenie się społeczeństwa, wzrost dysproporcji między liczbą emerytów a liczbą dzieci i młodzieży, odpływ ludności z obszarów śródmiejskich na coraz
     

16%
pozostało do przeczytania: 84%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze