Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Miś Wojtek spaceruje w Edynburgu

Numer 1265 - 09.11.2015Świat

SZKOCJA Słynny kapral Wojtek (1941–1963), syryjski niedźwiedź brunatny, który z żołnierzami armii gen. Andersa przeszedł szlak bojowy od Persji po Szkocję, doczekał się godnego uhonorowania. W sobotę w edynburskim parku Princes Street Gardens uroczyście odsłonięto pomnik misia żołnierza i jego opiekuna, kaprala Piotra Prendysza.
Początkowo odsłonięcie pomnika planowano na 70. rocznicę zdobycia Monte Cassino. Ten plan nie wypalił, Wojtek musiał poczekać jeszcze półtora roku. Fundusze na rzecz budowy pomnika przez ostatnie siedem lat zbierała Fundacja Wojtek Memorial Trust, której udało się zgromadzić na ten cel 300 tys. funtów.
Autorem mierzącego 2,7 m, wykutego w brązie Wojtka spacerującego ze swoim opiekunem jest Alan Beattie Herriot, światowej sławy rzeźbiarz ze Szkocji. Praca nad bryłą trwała od początku 2013 r. „Rzeźbiąc Wojtka i Piotra Prendysza, chciałem oddać cześć i wyrazić wdzięczność wszystkim polskim żołnierzom, którzy w II wojnie światowej polegli m.in. na brytyjskiej ziemi. […] Dla mnie historia Wojtka jest alegorią losów wielu tysięcy Polaków, którzy dzielnie walczyli, przeszli szmat świata, pomogli wygrać wojnę, a potem zostali w obcych stronach w zasadzie sami, bo Zachód nie chciał ryzykować spięcia ze Stalinemzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama