fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Polskie rosomaki w armii emira

Numer 1265 - 09.11.2015Polska

ZBROJENIA Spółka Rosomak podpisała opiewającą na ponad pół miliarda złotych umowę na sprzedaż kołowych transporterów opancerzonych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – dowiedziała się „Gazeta Polska Codziennie”.

To duży sukces polskiej zbrojeniówki. Kilka dni temu wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) spółka Rosomak podpisała jeden z największych zagranicznych kontraktów zbrojeniowych ostatnich lat. Do końca 2018 r. ma dostarczyć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich 114 kołowych transporterów opancerzonych (KTO) Rosomak, w tym 24 z wieżą HITFIS 30. Pierwsze 40 sztuk ma trafić do odbiorcy już w maju 2016 r. Umowa podpisana przez spółkę z Siemianowic Śląskich opiewa na 550 mln zł. – Nie potwierdzam, nie zaprzeczam – uciął wszelkie pytania dotyczące kontraktu Adam Janik, prezes firmy Rosomak.
Z ustaleń „Codziennej” wynika, że stroną umowy z polską firmą jest fińskie przedsiębiorstwo Patria, które bezpośrednio sprzeda wyprodukowane w Polsce transportery opancerzone do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. – Finowie, zawierając kontrakt z Arabami, zgodzili się na bardzo krótkie terminy dostaw. Rosomak bez problemu może się z nich wywiązać, stąd decyzja o powierzeniu produkcji transporterów zakładom w Siemianowicach Śląskich – mówi „Codziennej” zastrzegająca anonimowość osoba związana z firmą Rosomak.
Gen. Waldemar Skrzypczak, były wiceminister obrony narodowej, nie ma wątpliwości, że ten kontrakt to wielki sukces polskiej zbrojeniówkizawartość zablokowana

Autor: Piotr Nisztor


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama