Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Arabska ropa wypiera rosyjską

ENERGIA \ SZANSA NA DYWERSYFIKACJĘ DOSTAW PALIWA

Numer 1265 - 09.11.2015Temat Dnia


PKN Orlen sprowadził w niedzielę do Polski testową dostawę ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej. Jest to związane z dywersyfikacją źródeł energii. Zbiornikowiec liczący prawie 250 metrów długości przystosowany do transportu 100 tys. ton surowca został przyjęty w gdańskim naftoporcie.

Ropa popłynie rurociągiem do stacji przesyłowej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN), gdzie zostanie wstępnie poddana testom. Na końcu trafi do rafinerii w Płocku. Tam po przeróbce powstaną z niej poszczególne produkty, w tym benzyna i olej napędowy. Płoccy specjaliści sprawdzą je pod kątem jakości.
Polska ze względu na bezpieczeństwo energetyczne powinna rozszerzyć wachlarz swoich dostawców. Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen, przekonuje, że dostawa arabskiego surowca jest jednym z elementów szerszej strategii. – Staramy się wykorzystywać pojawiające się na rynku szanse i kontraktować ropę do naszych rafinerii od różnych dostawców i z różnych kierunków – mówi „Codziennej” Krawiec.
Pod koniec listopada br. Orlen spodziewa się dostaw od kolejnego producenta. Będzie to pierwsza testowa dostawa ropy kurdyjskiej. Trafi ona drogą morską do rafinerii w litewskich Możejkach. Co więcej, umowy na dostawę ropy z Rosją, naszym głównym jak dotąd dostawcą tego surowca, kończą się w grudniu 2015 r. Nowi dostawcy mogą być dla Polski szansą na złamanie monopolu Rosji. Już sama zapowiedź dostaw z Arabii Saudyjskiej wzbudziła reakcje Moskwyzawartość zablokowana

Autor: Sabina Treffler


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama