reklama


Nowelizacja ustawy to sukces rodziców

Numer 1313 - 09.01.2016Polska


ROZMOWA Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty, znoszącą obowiązek szkolny dla 6-latków. Obywatelskie inicjatywy za przywróceniem prawa do decydowania rodziców o swoich dzieciach inicjowała Fundacja Rzecznik Praw Rodziców. Z MAŁGORZATĄ LUSAR z fundacji rozmawia MACIEJ MAROSZ.
Czy zmiany w ustawie oświatowej fundacja traktuje jako swój sukces?
Po długich ośmiu latach akcji obywatelskiej wolny wybór dla rodziców sześciolatków stał się faktem. To sukces przede wszystkim tych tysięcy aktywnych rodziców, którzy brali udział w kolejnych inicjatywach obywatelskich, takich jak „Ratuj maluchy”. Tych, którzy się nie poddawali, walcząc o dobrą edukację dla swoich dzieci, mimo że ich podpisy pod wnioskiem o referendum trzykrotnie trafiały do sejmowej niszczarki.
Jakie korzyści daje odwrócenie zmian poprzedniej reformy?
Od początku wprowadzania obowiązku edukacji szkolnej dla 6-latków przez poprzedni rząd zdecydowana większość rodziców była temu przeciwna. Mimo to reforma była narzucana. Teraz rodzice odzyskali prawo do decydowania o edukacji dzieci, które gwarantuje im konstytucja. Edukacja powinna być dostosowana do wieku i potrzeb dziecka na danym poziomie rozwoju. To, co robił poprzedni rząd, było próbą wtłoczenia dzieci do systemu, a nie dopasowaniem systemu do dzieckazawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama