Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

„Zstąpienie do otchłani” Jerzego Nowosielskiego

Dodano: 25/03/2016 - numer 1378 - 25.03.2016
„Zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał” – słowa codziennej modlitwy „Wierzę w Boga Ojca” przypominają, że po męczeńskiej śmierci na krzyżu Chrystus zszedł do otchłani, do krainy zmarłych. W teologii chrześcijańskiej wydarzenie to uznawane jest za istotną część Zbawienia, głoszącą także zmarłym dobrą nowinę Zmartwychwstania. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii i w bolesnej ciszy rozważa zstąpienie Chrystusa do czeluści piekieł. Interpretacje sceny „Zstąpienie do otchłani” często spotyka się w sztuce pisanych ikon. Najsławniejszy chyba polski malarz drugiej połowy XX w. Jerzy Nowosielski (ur. 1923 – zm. 2011 r.) w swoich sakralnych obrazach nawiązał głęboki dialog ze sztuką ikony. W paru rozmowach, jakie miałem okazję prowadzić ze śp. Jerzym Nowosielskim,
     

16%
pozostało do przeczytania: 84%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze