reklama


W świecie Indiany Jonesa

TA PROHM – SAKRALNA PERŁA KAMBODŻAŃSKIEGO ANGKOR THOM

Numer 117 - 27.01.2012Podróże

Trudno orzec, czy fakt ulokowania w samym sercu srogiej dżungli stanowi dla niej przekleństwo czy wybawienie. Z jednej strony jest skazana na ciągłą i z góry przegraną walkę za naturą. Z drugiej jednak jej bezkompromisowości zawdzięcza zaszczyt bycia tytułowaną mianem jednej z najbardziej fascynujących świątyń świata.

Skąd jesteś? – pyta łamaną angielszczyzną.
– Z Polski. Po-land – biały przybysz wyraźnie artykułuje sylaby nazwy dalekiego kraju.
– A... Poland! Capital city: Warsaw – odkrzykuje malec.
To standardowa sztuczka kambodżańskich spryciarzy trudniących się sprzedażą turystycznych pamiątek. W ukrytym pośród zaborczej dżungli kambodżańskim kompleksie Angkor Thom jest ich naprawdę wielu. Sprzedają pocztówki, przewodniki, korale, lody...
– Dzięki, młody – odpowiada zadowolony turysta.
– Ale jak się zdecydujesz, kupisz u mnie, prawda? – biznesowy zmysł młodego sprzedawcy jest już chyba w pełni ukształtowany.
Gromadzą się przede wszystkim przed wejściami do khmerskich świątyń. A właściwie do ich ruin. W Kambodży, kraju ze średnim rocznym dochodem wynoszącym ok. 500 dol. na mieszkańca, trudno o lepsze miejsce do zarobku. W ruinach słynnych świątyń Angkor Thom, porośniętych konarami ekspansywnych drzew, porozrzucanych na powierzchni 24 km kw. starożytnego miasta zamieszkanego niegdyś przez milion ludzi.
Do najsłynniejszej świątyni całego gigantycznego kompleksu Angkor Wat pójdziemy kiedy indziej. Dziś czas na podążenie śladem Indiany Jonesa oraz... Tomb Raidera. Do świątyni Ta Prohm. Tej samej, którą łakoma dżungla upodobała sobie najbardziej. Współtworząc jednocześnie jedyny tego rodzaju krajobraz na ziemizawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama