„Ostatni krzyk” książką roku!

WIELKI TEMAT, NIEZWYKŁE ŚWIADECTWA

Numer 118 - 28.01.2012Kultura

Z punktu widzenia Polki to temat tragiczny. Z punktu widzenia reportażysty temat niezwykły, jaki zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. Z BARBARĄ STANISŁAWCZYK, autorką książki „Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska. Historie dramatów i miłości”, rozmawia SYLWIA KRASNODĘBSKA.
To wyjątkowa książka. Pokazuje – jak to Pani określiła – pętlę katyńskiego losu. Nagroda Książka Roku przyznana przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” musi być dla Pani szczególna.

Tak. Dziękując za nagrodę, mówiłam, że jest ona nie tylko dla mnie i wydawcy, ale przede wszystkim dla rodzin katyńsko-smoleńskich, które są bohaterami książki. Ich historia jest synonimem polskiego losu. Cieszę się, że ten temat został dostrzeżony i doceniony również przez kapitułę nagrody. Wcześniej, w czasie promocji książki, dziennikarze pytali mnie: „Czy Pani nie bała się poruszać tego tematu?”. To pytanie mnie zaskoczyło i utkwiło we mnie. Bo co to za kategoria myślenia? Rodem z systemu totalitarnego, a ja chcę wierzyć, że żyjemy w wolnym kraju, w którym możemy poruszać każdy temat, a w szczególności tak ważny w historii Polski jak ten. Zatem ucieszyło mnie podwójnie, że kapituła nagrody doceniła ten temat i tę książkęzawartość zablokowana

Autor: Sylwia Krasnodębska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się