fot. vispolska.pl, PZPS

Złota polska młodzież

PIŁKA SIATKOWA \ ZAKOŃCZYŁY SIĘ MISTRZOSTWA POLSKI MŁODZIKÓW I MŁODZICZEK

numer 1426 - 23.05.2016Sport

O przyszłość polskiej siatkówki możemy być spokojni. Kiedy kariery zakończą już Katarzyna Skowrońska czy Bartosz Kurek, to następców z całą pewnością nie zabraknie. Widać to było podczas zakończonych w weekend mistrzostw Polski młodzików w Człuchowie i młodziczek w Tuchowie.

To, co rzucało się w oczy, to niezwykła staranność, z jaką organizatorzy podeszli do przeprowadzenia zawodów. Nie były to żadne międzyszkolne rozgrywki, tylko prawdziwy profesjonalny turniej. Przez weekend osiem drużyn młodzików i młodziczek rywalizowało o miano najlepszej drużyny w kraju. Choć zawodnicy i zawodniczki nie mieli jeszcze skończonych czternastu lat, siatka zawieszona była trochę niżej, a grano nie do trzech, a do dwóch wygranych setów, to ci, którzy oglądali zawody w Człuchowie i Tucholi, nie mieli na co narzekać.
Wśród młodzików bezkonkurencyjny był AKS V LO Rzeszów. Zespół z Podkarpacia nie miał sobie równych, pewnie wygrywając wszystkie mecze. Podczas pięciu spotkań AKS V LO pozwolił rywalom ugrać tylko jednego seta. Miało to miejsce w półfinale, kiedy na przewagi ostatecznie lepsi byli zawodnicy NTS Trójki Nakło, którzy wrócili do domu z brązowymi medalami.

Nie ma co się dziwić, że to siatkarze z Podkarpacia zgarnęli najwięcej nagród indywidualnych. Królem polowania był Łukasz Ogonowski. Podopieczny trenera Grzegorza Wisza zgarnął w Człuchowie nagrodę dla najlepiej atakującego i MVP całej imprezy. Nic dziwnego. Ogonowski był zdecydowanie najlepszym zawodnikiem mistrzostw, choć zwycięstwo w finale to bardziej zasługa Michała Adamczyka. W meczu z RCS Radom był najlepiej punktującym siatkarzem, zdobywając dziesięć punktów.
Wśród pań złoto przypadło APS-owi Rumia. Dziewczyny z Wybrzeża drugi rok z rzędu nie miały sobie równych. W Tucholi wygrały wszystkie mecze, głównie dzięki świetnej postawie Pauliny Damaske i Weroniki Konefke. Ta pierwsza zasłużenie zgarnęła nagrody dla najlepszej atakującej i MVP całej imprezy. – Jest ona wielkim talentem oraz mocnym punktem naszej drużyny. Jednak w siatkówce liczy się kolektyw i to on zdobył złoty medal. Paulina Damaske miała wielkie wsparcie ze strony innych zawodniczek – podkreślił trener rumianek Robert Sawicki. Z kolei Konefke dostała pamiątkowy puchar dla najlepiej blokującej. W finale APS Rumia nie dała szans MUKS-owi Dargfil Tomaszów Mazowiecki, wygrywając po zaciętych obu setach 2:0. W pierwszym secie długo inicjatywę miały tomaszowianki. Prowadziły one 2–3 punktami. APS Rumia wyrównała na 14:14, następnie przejęła inicjatywę i pewnie zwyciężyła. W drugiej partii MUKS Dargfil jeszcze dłużej miał przewagę i wynosiła ona nawet cztery punkty 16:12. Jeszcze w końcówce było 21:18 i 23:20 dla zespołu z Tomaszowa Mazowieckiego. Jednak w końcówce podopieczne trenera Krzysztofa Filipowicza wykonały dwa autowe ataki, swoje zrobiła też Paulina Damaske. APS Rumia obroniła złoty medal.
Obie imprezy poprzedziła organizowana przez PKN ORLEN akcja „Lekcja WF-u z Mistrzem”, którą patronatem objął minister sportu i turystyki Witold Bańka. Pokazowe zajęcia poprowadziła zawodniczka PGE Atom Trefl Sopot Justyna Łukasik. Lekcje cieszyły się ogromną popularnością. W treningu w Zespole Szkół Sportowych w Człuchowie wzięło udział około 80 młodych adeptów siatkówki. Podobną liczbę dzieci ściągnęła obecność reprezentantki Polski w Tucholi. Łącznie w zajęciach wzięło udział około 150 przyszłych młodych sportowców. Nie zabrakło wspólnego pozowania do zdjęć i rozdawania autografów.


Wyróżnienia w mistrzostwach Polski młodzików
Najlepszy rozgrywający:
Jakub Durski (AKS V LO Rzeszów)
Najlepszy atakujący: Łukasz Ogonowski (AKS V LO Rzeszów)
Najlepszy blokujący: Jakub Żuchowski (SUKSS Suwałki)
Najlepszy przyjmujący: Jakub Czerwiński (NTS Trójka Nakło)
Najlepszy broniący: Jakub Dereń (AKS V LO Rzeszów)
Najlepszy zagrywający: Jakub Baranowski (RCS Radom)
MVP: Łukasz Ogonowski (AKS V LO Rzeszów)


Klasyfikacja
1. AKS V LO Rzeszów
2. RCS Radom
3. NTS Trójka Nakło
4. SUKSS Suwałki
5. Jastrzębski Węgiel SA
6. AZS 2020 Częstochowa
7. TREFL GDAŃSK SA
8. KS Metro Warszawa


Wyróżnienia mistrzostw Polski młodziczek
Najlepsza blokująca:
Weronika Konefke (APS Rumia)
Najlepsza rozgrywająca: Natalia Ślażyńska (MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki)
Najlepsza przyjmująca: Paulina Krześlak (MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki)
Najlepsza zagrywająca: Martyna Pacuszka (MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki)
Najlepsza broniąca: Julia Trościanko (APS Rumia)
Najlepsza atakująca: Paulina Damaske (APS Rumia)
MVP Mistrzostw Polski: Paulina Damaske (APS Rumia)


Klasyfikacja
1. APS Rumia
2. MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki
3. UMKS MOS Wola Warszawa
4. Energa Gedania Gdańsk
5. MKS Łańcut
6. Impel Wrocław
7. SPS Zbąszynek
8. UKS Pomorzanie Szczecin


fot. vispolska.pl, PZPS

Tekst przygotowany przez redakcję we współpracy z PKN ORLEN

Autor: Krzysztof Oliwa

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama