fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Rozmowy o przyszłości Europy

RELACJA \ EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY – PODSUMOWANIE

numer 1426 - 23.05.2016Gospodarka

8 tys. przedstawicieli świata polityki, gospodarki i nauki wzięło udział w VIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG), który odbywał się w dniach 18–20 maja w Katowicach. Uczestnicy tej największej imprezy biznesowej centralnej Europy dyskutowali o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Polski, Europy i świata.

Organizowany od 2009 r. przez Grupę PTWP SA Europejski Kongres Gospodarczy to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących, w których uczestniczą prezydenci, premierzy, ministrowie z różnych państw, komisarze unijni, prezesi największych firm i banków, naukowcy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W takim opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej prowadzone są rozmowy na bardzo różne tematy. Wśród głównych zagadnień tegorocznej edycji konferencji znalazły się: wielki program inwestycyjny Unii Europejskiej, rola państwa w gospodarce, innowacyjność, wyzwania globalnej gospodarki.
Budować polską markę
Europejski Kongres Gospodarczy jest miejscem, gdzie padają ważne deklaracje polityczne i gospodarcze. Nie inaczej było i w tym roku. – Mamy ambicję budowania silnej polskiej gospodarki, która będzie tworzyła potencjał rozwoju naszej ojczyzny, ale będzie też liczącą się gospodarką na arenie międzynarodowej. To szansa, którą musimy wykorzystać. Gospodarka to priorytet mojego rządu. Program Odpowiedzialnego Rozwoju daje Polsce i poszczególnym regionom szanse na zrównoważony rozwój. Daje szanse również Europie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą inwestować w Polsce, dawać zatrudnienie Polakom i płacić w Polsce podatki. Chcemy budować markę Polski. To ambitny i odważny cel, ale możliwy do realizacji. Jesteśmy zdeterminowani, aby go osiągnąć – mówiła premier Beata Szydło podczas inauguracji kongresu.
W podobnym tonie wypowiadał się Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju, który stwierdził m.in., że polski rząd stawia na mocną politykę gospodarczą, stabilną politykę finansową i fiskalną. – Trzeba przekonywać wszystkich, że jesteśmy w stanie wcielić w życie ogromny, wielowątkowy projekt. Nowy model gospodarczy, skupiający w sobie nowoczesne widzenie państwa i gospodarki, a nie oparty na liberalnych ogólnikach w rodzaju „kapitał nie ma narodowości” czy „państwo nie jest nikomu do niczego potrzebne” – mówił wicepremier Morawiecki.
Wśród zagranicznych gości kongresu był Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji i obecny gubernator Odessy, który zapewnił, że dla Ukraińców i Gruzinów wzorem sukcesu gospodarczego jest Polska. – Sądzę, że wiele państw Europy Środkowo-Wschodniej podziwia Polskę – powiedział Saakaszwili. Z kolei Istvan Mikola, sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier, stwierdził, że w ciągu najbliższych 10–15 lat ok. 90 proc. wzrostu będzie generowane poza Unią Europejską. Trzeba więc szukać nowych kierunków i mocniejszych powiązań handlowych z nowymi centrami gospodarczymi świata.
Energetyka i klimat
Tradycyjnie dużo czasu na kongresie poświęcono kwestii bezpieczeństwa energetycznego Europy, polityce klimatycznej. – Polska to państwo oparte na węglu. Przypominam, że nasza strategia to nie walka z węglem jako podstawą energetyki, a walka z emisją. O tym często się zapomina – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energetyki. Uwagę skierowano też na przemysł. – Pod koniec XX w. panowało przekonanie, że przenoszenie produkcji przemysłowej poza Europę ma przyszłość. Pierwsza dekada XXI w. temu zaprzeczyła. Strategia Europa 2020 jest odpowiedzią na to wyzwanie. Jej celem jest zwiększenie udziału przemysłu w PKB do 20 proc. w 2020 r. – powiedział Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego. W osiągnięciu tego celu może pomóc tzwzawartość zablokowana

Autor: Andrzej Ratajczyk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama