Fot. Piotr Galant / Gazeta Polska

Pekao może wrócić w polskie ręce

BANKOWOŚĆ \ WŁOSKI UNICREDIT MA KŁOPOTY I CHCE SPRZEDAĆ ZAGRANICZNE AKTYWA

numer 1426 - 23.05.2016Gospodarka

Z uwagi na kłopoty na włoskim rynku bankowym i w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na kapitał UniCredit rozważa sprzedaż części swoich aktywów zagranicznych, w tym Banku Pekao. Polski kapitał może stanąć przed szansą odzyskania jednego z największych banków.

Łączna wartość złych kredytów we Włoszech to aż 360 mld euro. Pod względem liczby kredytów zagrożonych niewypłacalnością, ze wskaźnikiem 18 proc., Włochy znajdują się na szarym końcu Europy. To olbrzymie zagrożenie dla całego systemu finansowego kraju. Nie może zatem dziwić, że tamtejsze banki rozpoczęły działania, mające na celu zapobiegnięcie pogłębianiu się kryzysu. Oprócz fuzji, zwolnień pracowników i zamykania nierentownych oddziałów, planowane są też sprzedaże aktywów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
UniCredit, który podał ostatnio słabe wyniki za pierwszy kwartał, rozważa sprzedaż 15 proc. pakietu akcji FinecoBanku i dokonuje przeglądu aktywów w Polsce i Turcji jako opcji na zwiększenie kapitałów – podała agencja Bloomberg, powołując się na nieoficjalne źródła zaznajomione ze sprawą. Rozważana jest także możliwość zmiany prezesa.
W Polsce UniCredit jest w posiadaniu pakietu kontrolnego Pekao (50,1 proc.), drugiego co do wielkości polskiego banku o wartości blisko 20 mld zł. Polski bank przynosił dotychczas Włochom stabilne i wysokie zyski, bowiem co roku wypłacał 2–2,6 mld zł dywidendyzawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama