fot. Wikipedia

Tajwan ma nową prezydent, a Chiny problem

TAJPEJ \ HISTORYCZNA ZMIANA U STERÓW WŁADZY

numer 1426 - 23.05.2016Świat


W piątek odbyła się uroczystość zaprzysiężenia prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen. To historyczna chwila dla mieszkańców wyspy, gdyż po raz pierwszy u sterów władzy staje kobieta. Nowa prezydent Tajwanu, która w ostatnim czasie z podziwem wypowiadała się o polskim bohaterze rtm. Witoldzie Pileckim, zamierza położyć większy nacisk na politykę historyczną swojego kraju.

Najbardziej oczekiwanym momentem związanym z zaprzysiężeniem Tsai Ing-wen było jej orędzie i ewentualne późniejsze reakcje władz w Pekinie, traktujące Tajwan jako zbuntowaną prowincję Chin. Zgodnie z przewidywaniami, nowa prezydent nie poświęciła Chinom zbyt dużo miejsca w swoim wystąpieniu, skupiając się przede wszystkim na sprawach ważnych dla swojego państwa. W piątkowym orędziu prezydent zapowiedziała m.in. wzmocnienie konkurencyjności tajwańskiej gospodarki. Nadrzędnym celem rządów Tsai Ing-wen będzie przystąpienie Tajwanu do międzynarodowych umów, m.in. Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) i Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP).
W swoim przemówieniu nowo zaprzysiężona prezydent sporo miejsca poświęciła również młodym ludziom, którzy w ostatnich latach musieli stawić czoła niskim zarobkom oraz pogarszającym się perspektywom zatrudnienia, związanym m.in. z odpływem wielu firm do Chin. Problemem Tajwanu są także drastycznie wysokie ceny nieruchomości, w następstwie czego blisko 90 proc. tajwańskich rodzin rezygnuje z zakupu mieszkania, dodatkowo odkładając też w czasie posiadanie potomstwa. Sytuacja jest bardzo zła, gdyż współczynnik dzietności na Tajwanie jest jednym z najniższych na świecie i wynosi zaledwie 1,11zawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama